Emerytura to moment w życiu, na który wiele osób czeka z niecierpliwością. Zakończenie aktywności zawodowej to ważne wydarzenie w życiu, przez co podjęcie ostatecznej decyzji powinno zostać podparte głębszą analizą i wyliczeniami. Zmiany wieku emerytalnego, które nastąpiły kilka lat temu sprawiły, że wiele osób nie posiada wiedzy na temat obowiązującego prawa.
Jaki jest wiek emerytalny w Polsce? Co właściwie oznacza przejście na emeryturę? Oto najważniejsze informacje, które z pewnością będą przydatne dla seniorów zbliżających się do wieku emerytalnego!
Czym jest wiek emerytalny?
Wiek emerytalny oznacza minimalny wiek, którego ukończenie umożliwia zakończenie aktywności zawodowej. W teorii osiągnięcie uprawnień emerytalnych oznacza natychmiastową emeryturę, jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Polskie prawo określa, że emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem.
Pod pojęciem tym możemy rozumieć fakt, że decyzja o rezygnacji z pracy po osiągnięciu konkretnego wieku jest podejmowana dobrowolnie. Każda osoba ma możliwość kontynuowania pracy, jeśli tylko będzie to możliwe ze względu na jej stan zdrowia i warunki finansowe.
Wpływ na decyzję o przejściu na emeryturę ma również wysokość świadczenia, które zależy od wielu pomniejszych czynników. Szczególnie osoby o mocnym statusie na rynku pracy chętnie korzystają z możliwości dłuższego wykonywania pracy zawodowej. Wpływ na to ma korzyść finansowa, dzięki której gwarantowane są stabilniejsze warunki bytowe.

Jaki jest wiek emerytalny w Polsce?
Do 2017 roku wiek emerytalny był jednakowy dla obu płci i wynosił 67 lat. Wcześniejsza decyzja o zmianie została podjęta w 2012 roku i była podyktowana wydłużającą się średnią długością życia Polaków. Od 2017 roku zostały wprowadzone zmiany w minimalnym wieku, który umożliwia przejście na emeryturę. Obecnie wartości te wynoszą 60 lat w przypadku kobiet, natomiast 65 lat u mężczyzn.
Okres ochronny dla pracowników
Zmiany dotyczące tego, jaki jest wiek emerytalny Polsce, wpłynęły również na kilka innych aspektów. Jedna z zasad nowelizacji ustawy o zmianie wieku emerytalnego określa, że pracownicy zbliżający się do osiągnięcia wieku emerytalnego będą znajdowali się pod specjalną ochroną. Oznacza to, że osoby które w przeciągu 4 najbliższych lat osiągną wiek emerytalny, nie będą mogły zostać zwolnione przez swoich pracodawców.
Zapis ten ma na celu ograniczyć niesprawiedliwe decyzje kadrowe, które podyktowane zbliżającą się emeryturą skutkowałyby rozwiązywaniem umów z kobietami po 56 roku życia. Oraz z mężczyznami, którzy osiągnęli 61 rok życia. Bez tego zapisu sytuacja takich osób na rynku pracy mogła by się znacznie skomplikować.
Zbliżające się do emerytury osoby pracujące napotkałyby znaczne trudności w znalezieniu nowego pracodawcy. Zapis ten jest ochroną dla osób w przededniu wieku emerytalnego, dzięki czemu pozwala im w spokojny sposób przepracować ostatnie lata wymaganego okresu pracy.
Podjęcie decyzji o przejściu na emeryturę – gdzie szukać pomocy?
Istotne znaczenie ma jednak nie tylko fakt, dotyczący tego jaki jest wiek emerytalny w Polsce. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i zarobków wysokość emerytury jest kwestią indywidualną. Oznacza to, że dla wielu osób osiągających wiek emerytalny bardziej opłacalne jest dalsze kontynuowanie pracy zawodowej. Wiąże się to z wydłużeniem średniej długości życia i wzrostem poziomu opieki medycznej, przez co coraz więcej pracowników jest w stanie dalej wykonywać swój zawód, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Zrozumienie wszystkich aspektów przejścia na emeryturę jest sporym wyzwaniem, dlatego zdecydowano się powołać do działania urzędników emerytalnych. Osoby takie nie tylko wytłumaczą cały przebieg procesu przejścia na emeryturę, ale też pomogą obliczyć dokładną wysokość świadczenia. Kalkulator emerytalny jest dostępny również w wersji elektronicznej na jednej z platform rządowych.
Warto wspomnieć o tym, że przejście na emeryturę to ważna decyzja, która powinna zostać przemyślana. Wiele osób po 60 roku życia nie ma wiedzy na temat swoich praw i możliwości podjęcia decyzji. Doradztwo pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie wartościowym “kierunkowskazem”, który pomoże objąć właściwą i opłacalną drogę na następne kilkadziesiąt lat życia.
Dlaczego warto przechodzić na emeryturę później?
Względy finansowe nie są jedynym aspektem, który decyduje o przedłużaniu czasu trwania pracy zarobkowej. Wiele osób po 60 roku życia wykonywało dotychczas pracę nieobciążającą fizycznie. Z tego powodu bez żadnych problemów mogą oni kontynuować aktywność zawodową, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dostęp do opieki medycznej znacząco wydłużył średnią długość życia Europejczyków, przez co nawet po 75 roku życia można cieszyć się wieloletnią emeryturą.
Istotne znaczenie mają również kwestie osobnicze, które decydują o tym, że sprawność fizyczna i intelektualna niektórych osób pozwala im na dłuższą pracę. Emerytura nie jest obowiązkiem, lecz prawem. To właśnie ten argument przemawia za tym, aby w miarę możliwości kontynuować aktywność zawodową nawet w przypadku seniorów. Osoby pracujące kilkadziesiąt lat w jednej firmie często niechętnie zapatrują się na nagłe zakończenie aktywności zawodowej.
Każdy obywatel Polski ma prawo przejść na emeryturę w wieku emerytalnym, jednak korzyści płynące dla gospodarki z odraczania tej decyzji, wpływają również w sposób pozytywny na pozostałych mieszkańców naszego kraju.

Wiek emertytalny – jak Polska prezentuje się na tle innych krajów Europy?
Analizując informacje dotyczące tego, jaki jest wiek emerytalny w Polsce, możemy łatwo wysnuć błędne wnioski. Z tego powodu bardzo często stosuje się zestawienia minimalnego wieku, jaki obowiązuje w innych państwach europejskich. Co ciekawe Polska jest jednym z trzech państw, w którym obywatele najszybciej mogą występować o wypłacanie świadczeń emerytalnych. Pod tym względem nasz kraj wyprzedzają jedynie państwa wschodnie, takie jak Mołdawia, Ukraina i Białoruś. Odmienna sytuacja ma miejsce na zachodzie Europy. Dla przykładu w Niemczech wiek emerytalny wynosi 67 lat dla przedstawicieli obu płci, natomiast we Włoszech świadczenia przysługują obywatelom, którzy osiągnęli 66 rok życia.
Do interesujących wniosków można dojść również w aspekcie różnic pomiędzy wiekiem emerytalnym dla kobiet i mężczyzn. Znaczna część państw europejskich nie stosuje takiego rozdziału – wartości te są równe, niezależnie od płci obywatela. Wyjątkami są Ukraina, Rosja, Polska, Mołdawia i Białoruś. Obserwując tendencję nowelizacji ustaw emerytalnych można również zauważyć, że dominuje trend podnoszenia wieku emerytalnego. Takie działania są w pełni zrozumiałe – Europejczycy żyją dłużej, dlatego są zdolni do dłuższej pracy zarobkowej.
Większość z państw Europy Zachodniej zachęca również do późniejszego przechodzenia na emeryturę. Hiszpanie, Francuzi i Brytyjczycy chętnie stosują się do tego zapisu, przez co wiele osób w wieku emerytalnym, decyduje się na kontynuowanie pracy nawet po osiągnięciu minimalnego wieku emerytalnego.
Bardzo ciekawy i merytoryczny artykuł. Nigdzie nie mogłam znaleźć podobnych informacji w Sieci, a tu proszę, poranna kawka, przegląd Internetu i taki super artykuł wpadł. Dzięki!